ŚWIADCZENIE NIEPIENIĘŻNE czyli kontrowersyjny art. 176 Ksh

Zaktualizowano: 30 sty

Czy to jest dobry sposób na wypłatę wynagrodzenia wspólnikowi spółki z o.o.


Przeczytaj ile możesz zyskać na takim świadczeniu


Dlaczego zdecydowałam się na taki temat kolejnego postu ?


Odbieram co raz więcej telefonów od klientów którzy są wspólnikami w spółkach

z bezpośrednim pytaniem


" ....Czy Pani biuro umie rozliczać świadczenia niepieniężne wspólników

spółki z o.o. . Bo moje obecne biuro nie potrafi.... "


To nie jest tak że twierdze że żadne biuro nie potrafi, potrafi bardzo duża ilość księgowych rozliczyć takie świadczenie, ale z przykrością muszę stwierdzić że nie wszystkie.


Biuro księgowe prowadzę już od 25 lat, wcześniej jako JDG, a od 2018 roku w formie

spółki z o.o.

Mieścimy się w Nadarzynie, ale to nie ma większego znaczenia ponieważ mamy Klientów z całej Polski dzięki online szczegóły na stronie www.biuroksiegowe.top


Art.176 jest bardzo starym rozwiązaniem i nie wiem dlaczego tak rzadko był i jest wykorzystywany przy sporządzaniu umowy spółki, czy też formy rozliczeń ze wspólnikami.


Nie będę poście wdawała się w sprawy o których należy porozmawiać z doradcą w tej mierze, ponieważ ja nim nie jestem. Ja jestem księgową i kadrową i znajdziecie mnie

na www.biuroksiegowe.top , tak ta Pani przy biurku to JA.


Skupie się stricte na zagadnieniu od strony księgowej/kadrowej w zależności kto w waszej spółce zajmuje się lub zamierza się zająć, rozliczeniem naszego tytułowego świadczenia.


Art.176 Kodeksu spółek handlowych, mówi nam właśnie o świadczeniach niepieniężnych.

Co tam wyczytamy ? W skrócie


1. By je otrzymywać, musimy to zawrzeć w umowie spółki - tu po szczegółowe

informacje odsyłam do doradcy lub do Agnieszki Kuciara specjalisty od spółek.


2. Świadczenie to jest nawet wypłacane jak spółka nie osiąga zysku. Dlaczego ?

Bo tak mamy w przepisie.


3. Przepis mówi również że muszą być powtarzalne.


Weźmy na moim przykładzie jestem księgową jakie mogę świadczyć usługi spółce.

Mogę co miesiąc rozliczać faktury spółki i podatki. Mogę ? Mogę.



I co dalej, jestem wspólnikiem

będę otrzymywała świadczenie

ale jako księgowa spółki

muszę je rozliczyć,

od czego mam zacząć ?




Wiem że, nie potrzebuje żadnej umowy o pracę ani tym bardziej umowy zlecenia,

bo zg. z art. 176 , moja funkcja jak i pozostałe ustalenia są zapisane w umowie spółki.


CHCESZ ZAŁOŻYĆ FIRMĘ ? ZRÓB TO Z NAMI I Mbankiem !!!!!

U nas założysz firmę i otworzysz rachunek firmowy w jednym miejscu. Dla klientów mBank oferujemy również atrakcyjne pożyczki i leasingi.



Idąc dalej, czyli jeżeli świadczenie nie stanowi umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej, co do zasady nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Potocznie pisząc, spółka nie płaci za mnie podatku od wynagrodzeń.


Ale to nie jest tak że w ogóle go nie zapłacę, nie ma tak dobrze.


Po zakończeniu roku, otrzymam od spółki PIT-11 i zgodnie z art.10ust.9 ustawy o pdof, będę musiała rozliczyć się z otrzymanych świadczeń w swoim rozliczeniu rocznym jako rozliczenie dochodów z innych źródeł, odprowadzając od niego 17% wysokości podatek.


Nie mogę sobie niestety rozliczyć kosztów uzyskania przychodów na podstawie art.22 ust.9 pkt.4 ww ustawy, bo mi nie przysługują.


Rozliczenie roczne za 2021 rok, pewnie nie będzie dla mnie zbyt łaskawe,

ale za to w 2023 roku, dzięki przepisom Nowego Ładu, będę mogła skorzystać z kwoty wolnej od podatku 30 tyś. a dodatkowo do kwoty 120 tyś.

zapłacę tylko 17% podatek od otrzymanego świadczenia w ciągu roku.


No dobrze, nie muszę pisać umowy, spółka nie zabiera mi podatku, a co z ZUS-em ?


Otóż katalog tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń nie zawiera w treści powtarzającego się świadczenia niepieniężnego. Co to oznacza ?

Że spółka nie odliczy mi z wypłacanego świadczenia także składek na ZUS .


W 2023 roku również się to nie zmieni. I co się pojawia na mojej twarzy ?



Ku mojemu zadowoleniu w ciągu roku otrzymuje kwotę bez obciążeń

na podstawie KW lub WB



Ale co na to spółka, jako księgowa spółki muszę ją rozliczyć, jak ?


Sięgam po ustawę CIT i znajduje art.15 i co on mi mówi ?


Mówi fajne rzeczy, bo wynagrodzenie które spółka wypłaciła wspólnikowi ( czyli mi !!!!)

w ramach powtarzającego świadczenie niespieniężenie dla spółki kosztem uzyskania przychodu.


Więc spokojnie dekretuje sobie go jako koszt na odpowiedziach kontach w księdze handlowej.


Raczej się nie napracowałam przy tym, rozliczenie naszego świadczenia zajęło

ile minut ? - 5 może 10


Powrócę do pytania z tematu postu :

Czy powtarzające się świadczenie niepieniężne wypłacane wspólnikowi spółki z o.o.

to dobre wyjście ?


Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.


Ja jako księgowa - mogę je dla Was rozliczyć , wystarczy że do mnie napiszesz




Jeżeli jest coś w czym mogę Ci pomóc - Napisz do mnie lub pozostaw komentarz .







2996 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Prosze oceń postBez zachwytuNiezbyt dobreOkWspanialeTo jest super!Prosze oceń post